Pāriet uz galveno saturu
  • LAT
  • ENG
  • RUS
HRMonline
  • Sākums
  • Pakalpojumi
    • Video darba intervijas
    • Snieguma vadība
      • Instrumenti
      • Testi
    • HR Lab
    • HR funkcijas izveide
  • Par mums
  • Kontakti
  • Blogs

#HRnedēļa 2019: no robotiem līdz coming out stāstiem

16. marts, 2019 pl. 13:53, Nav komentāru

Lielākais HR profesionāļu pasākums Latvijā jeb Personāla vadības konference, norisinājies 30.septembrī – 1.oktobrī Radisson Blu Latvija viesnīcas Konferenču centrā. Sapulcējot dalībniekus un runātājus no dažādām valstīm, dažādām nozarēm un organizācijām, #HRnedēļa tikai apstiprināja galveno pasākuma leitmotīvu – pasaules, cilvēku un tendenču dažādību.

2 dienu garumā izrunātas tēmas iezīmēja pamata aktualitātes HR jomā – procesu digitalizācija, automatizācija un tehnoloģijas, Agile in HR, Diversity & Inclusion un sevis izzināšana, savu emociju un sajūtu pārvaldība VUCA pasaulē.

Fragile to Agile

Pēc KPMG Latvija datiem, līdz 2030.gadam pazudīs ap 400 milj.darba vietu un pasauli pārņems 4.industriāla revolūcija. Automatizēti procesi un mākslīgais intelekts ļaus paātrināt procesus, samazināt tiešās izmaksas, palielināt ienesīgumu, konkurētspēju globālajā tirgū un darbinieku produktivitāti.

SEB banka min 3 galvenās lietas, kas iezīmēsies uzņēmējdarbībā: starptautiskums, tehnoloģijas un orientācija uz klientu. Nākotnes darba tirgū "top" spējas būs – spēt strādāt globāli, analizēt datus, prognozēt patērētāju uzvedību un veidot lietotāju pieredzi. Tos, kam nepatīk iziešana no komforta zonas un darbs starptautiskā līmenī, ir jāapbēdina – tas ir neizbēgami.  Lai adoptētos šīm pārmaiņām, vairs nevar palikt aiz jauninājumu plūsmas - jāiet vienā solī ar aktualitātēm tehnoloģiju jomā. 

Pateicoties digitalizācijai, robežas strauji saplūst un sabiedrības aizspriedumiem jaunājā tehnoloģiju ērā vietas nebūs. Jebkāda veida diskriminācija darba vietā – vecuma, ādas krāsas, reliģijas, izcelsmes, dzimuma vai seksuālas orientācijas - tiks apkarota. AI reāli prototipi, kas darbojas jau mūsdienās (čatboti, modeļi un blogeri) būs uzņēmuma sastāvdaļa un darbosies līdzi darbiniekiem. Mūsu darba kolektīvi būs maksimāli jaukti, arī ar tehnoloģiju palīdzību, kuras uzturēs attalinātas darba iespējas.

Bet noteikti cilvēciskās īpašības pilnībā aizstāt nevarēs. Vismaz tik drīz. Kā ilustrācija tam tika radīti amizanti videoklipi, t.sk.arī šīs, par smart home


Pārmaiņu laikā darba devējiem būs daudz jāstrādā ar procesu izmaiņām, ieviešot dažādas aplikācijas, lai sasniegtu savus darbiniekus mobilajos telefonos – tas būs galvenais saziņas un kontakta rīks. Pie tam, būs jātiecas pēc maksimāli vienkāršotiem instrumentiem un procesiem. Tajā pašā laikā, nepārtraukti komunicējot ar tehnoloģiju palīdzību, attālināti un saplūstot vienā lielā virtuālajā kopienā, pieaugs vajadzība pēc personalizētākas attieksmes un piedāvājumiem. Tas spiedīs turpināt pārvērst darba sludinājumus no sausām tekstu rindkopām  par uzrunājošākām, personiskākām un vienkāršākām vakanču reklāmām,  attīstot HR mārketinga virzienu.

Agile, Kanban un Trello darba plānošanas metodes un rīki kā arī dizaina domāšana (design thinking) pārliecinoši ielaužas HR praksē. Pat ja šie nosaukumi daudziem vēl neko neizsaka, pārvēršoties par buzz words, tie ienāk problēmu risināšanas tehnikās visās jomās un ir pēdējais laiks kārtīgi iedziļināties to būtībā. Natal Dank, Agile HR pioniere, dalījās ar galveno esenci – Agile palīdz strauji mainīgajā vidē ātri sasniegt rezultātu, procesu sadalot sīkos posmos, tā pārvaldot riskus un nodrošinot nepārtrauktu vērtības piegādi gala patērētājam. Pirms ieviest kādu jaunu procesu vai instrumentu, ir svarīgi iztestēt to pa posmiem. Viņa aicina HR kabinetiem vērt durvis vaļā un būvēt labāku vidi caur darbinieku pieredzi (employee experience) kopā ar viņiem pašiem, nevis atsevišķi.

Mikro vs makro – apmācību tendences

Darba devējiem būs jāved savi darbinieki caur pārmaiņu "mežu", informējot par pasaules tendencēm un veidojot apmācību programmas pēc pieprasījuma, mērķtiecīgi attīstot gan iekšējos talantus, gan uzrunājot studentus speciāliem mācību projektiem. Būtiskas paliks metodes, ar kurām iespējams atpazīt potenciālu kandidātā. Pēc Danske Bank modeļa, ietekmējošās pazīmes ir spēja mācīties, pastāvīgi uzrādīt rezultātus, virzīt procesus uz priekšu, sociālās iemaņas un dažādības pieņemšana (divercity).

Līdz ar to arī apmācību metodēs gaidāmas loģiskas izmaiņas – tik lielā un nepārtrauktā informācijas plūsmā, apmācības kļūst fragmentārākas un notiek “darba plūsmā” (on the job), veidojot reaktīvu pieprasījumu, nevis pro-aktīvu, kā agrāk. Kā min INTEA, lielākais izaicinājums būs darbinieku vēlme pēc jaunu zināšanu apguves, bet nespēja veltīt tam laiku. Pēc Cornerstone teiktā, ja agrāk mēs varējām koncentrēt uzmanību uz vienu lietu nepārtraukti 30 sekundes, tad tagad tās ir tikai 8 sekundes, parasti izlasot ap 20% no interesējošā satura. Jā salīdzināt ar datoriem, tad mums vairs nav vajadzības pēc uzglabāšanas atmiņā (storage memory),apstrādājot informāciju, mēs izmantosim operacionālu atmiņu (operational memory). Līdz ar to uzņēmumiem būs svarīgi skaidri apzināties mācību vajadzības, attīstīt darbinieku digitālās prasmes un tehniski nodrošināt ne tikai makro, bet arī mikro mācības attālināti, ļaujot darbiniekiem apgūt mācību vielu jebkurā vietā un laikā koncentrētos blokos.

Iekšējo apmācību loma pieaug, jo jāapgūst ļoti specifiskas zināšanas, kas nepieciešamas darbam konkrētā uzņēmumā un ne velti 2 uzņēmumi (Virši – A un 4finance), kas saņēma LPVA gada projekta balvu,  saņēma to par darbiniekiem domātas mācību sistēmas izstrādi.

Coached by the leader, not by HR

Vadības līmenī galvenā prasme būs koučings un atvērtā līderība. Cilvēku vadība vairs nav par darba disciplīnas kontroli. Būtiskākā būs spēja atbalstīt komandu, katru darbinieku virzot gan uz kopīgu, gan uz personīgas attīstības mērķi, pielietojot profesionālā koučinga metodes un esot izzinošam, vērīgam, atvērtam līderim, kas nešķir sevi no darbiniekiem ar amata un pilnvaru līmeni.

Nākotnes līderiem piemitīs īpašība uztvert un veidot trendus. Viņi labi apzināsies savas komandas talantus un būs atvērti savu darbinieku priekšlikumiem, nenoraidot visu, kas liekas atšķirīgs. Agile pasaulē līderi nevarēs būt fragile – lai vieglāk pieņemt lēmumus, vadītājiem skaidri jāsaprot savas un uzņēmuma vērtības, kuras nemainās tik strauji.

Pārvaldi savu iekšējo krokodilu

Par aktuālu jautājumu paliek arī stresa apkarošana, izdegšana un līdzsvars starp visiem dzīves aspektiem nerunājot vairs par work & life balance, bet vairāk par work & life integration, jo līdz ar tehnoloģiju ielaušanos mūsu ikdienā, dzīve ārpus darba un laiks, kas tiek veltīts darbam, saplūst. No skatuves daudz tika runāts par atbrīvošanas no liekā, prioritāšu salikšanu, apzinātības un meditācijas praksēm, vingrinoties turpat zālē. Psiholoģe Marija Ābeltiņa sadala smadzeņu reakciju trijos veidos – “krokodila” reakcija (uz draudiem, stresu), cilvēksmadzeņu reakcija un “zīdītāja” reakcija. Mežonīga, “krokodiliskā” uzvedība aktivizējās pie ilgstoša stresa, kas izpaužās cīniskumā, spēku izsīkumā un citās negatīvās īpašībās. M.Ābeltiņa iesaka “iekšēja krokodila” mierināšanai “ēst, kustēties, gulēt” un vairāk pieturēties pie rutīnas, rituāliem un ritma.

Svetlana Landa no Krievijas iesāka sarunu par VUCA- pasauli, kas kļuvusi sarežģīta (volatility), nestabila (uncertainty), neviennozīmīga (complexity) un neskaidra (ambiguity).  Lielākās iekšējās krīzes būs nespēja pieņemt to, ka mēs un pasaule maināmies un papildus enerģijas avotu meklēšana. VUCA pasaulē rast iekšējo līdzsvaru palīdzēs cits VUCA salikums – vīzija (Vision), izprašana (Understanding), skaidrība (Clarity)  un Agile uztvere.

Mūsu pašu laimes sajūta ir un paliks atkarīga no mums pašiem – neviens cits nebūs atbildīgs par to vai jūtamies laimīgi. Lielās informācijas un notikumu plūsmās, pasaules dažādībā un globalizācījā no izdegšanas un stresa palīdzēs izvairīties darbs, kuru mīlat, savu pašu (nevis uzņēmuma) vērtību noteikšana, prioritāšu salikšana, apzinātības prakses (mindfulness) un sevis izglītošana.

Pat algas pielikums, kā apgalvo Swedbank pētījumi, nenesīs laimi, ja runa iet par ciparu, kas lielāks par dzīves nepieciešamo (Rīgā tāds ir noteikts 1238 EUR, reģionos - 986 EUR). Darba devējiem ir jāizglīto darbinieki par finanšu pārvaldīšanu, jo apmierinātības sajūta nāk kopā ar kontroli par savu finanšu situāciju, nevis konkrētu naudas ciparu. Jr jādod cilvēkam makšķere, nevis zivis. 

Konference noslēdzās ar diezgan emocionāliem un personīgiem stāstiem par divercity tēmām, kuras lika vēlreiz aizdomāties par diskriminācijas problēmām mūsdienu pasaulē un konkrēti darba vietā.

Tik tālu Latvijā ir aktualitātes HR jomā, bet pasaules tendences taps skaidras drīz, UNLEASH World konferencē Parīzē oktobra beigās.

 


Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • #HRnedēļa 2019: no robotiem līdz coming out stāstiem
    16. mar. 2019

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

Izveido savu mājaslapu vai e-veikalu ar Mozello!

Ātri, viegli, bez programmēšanas.

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk